Donald Trump megválasztott elnök ellen jelenleg négy büntetőeljárás zajlik, az egyikben épp novemberben várható ítélet. A választás előtt volt rá esély, hogy Trump börtönbe kerül; nézzük meg, most hogy állnak a dolgok.
Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök kegyelemben részesítette kedden a terrorcselekmény elkövetése címén halálra ítélt német állampolgárt - közölte az államfői hivatal sajtószolgálata.
Donald Trump az első volt amerikai elnök, akit büntetőügyben ítéltek el. Ez a mondat belevésődött szinte minden amerikai agyába az utóbbi hetekben. Bár a választók erre adott reakciója meglehetősen végletes, a felmérések szerint a várható republikánus elnökjelölt kampányát nem vetette vissza jelentősen, hogy bűnösnek mondták ki. Sőt, annak hírére brutális mennyiségű pénzadomány ömlött be a kasszájába, az ítéletből tehát még hasznot is tudott húzni. De ha ennyire megállíthatatlannak tűnik Trump kampánya, mit kezdhet ezzel az újraválasztásért küzdő Joe Biden? Egyesek szerint a demokrata elnöknek csak egy szavába, pontosabban aláírásába kerülne, és azonnal átvehetné a kezdeményezést.
Mitt Romney amerikai szenátor arról beszélt egy interjúban, hogy Joe Biden elnöknek kegyelmet kellett volna adnia riválisának, Donald Trumpnak, aki ellen négy büntetőeljárás van folyamatban. A 2012-es republikánus elnökjelölt szerint Biden egy olyan taktikai lehetőséget szalasztott el így, amellyel maga mögé állíthatta volna az egész országot.
Andrzej Duda azt szorgalmazta a Donald Tusk kormányfővel hétfőn folytatott megbeszélésen, hogy bocsássák szabadon az államfői kegyelemben részesített Mariusz Kaminski és Maciej Wasik ellenzéki képviselőket - erről maga a lengyel elnök számolt be sajtóértekezletén.
A közmédia ügyét követően újabb hatalmi összecsapás bontakozott ki a jelenleg ellenzékben lévő Jog és Igazságosság (PiS) által támogatott Andrzej Duda államfő és az októberi választásokon nyertes Donald Tusk között. Ezúttal az váltott ki konfliktust, hogy a bíróság decemberben börtönbüntetésre ítélt két PiS-párti képviselőt egy 2007-es ügy miatt, miközben Duda már évekkel korábban kegyelmet adott nekik. A köztársasági elnök és az ellenzék szerint a két képviselő „politikai fogoly”, a kormánypártok szerint viszont az igazságszolgáltatás csak a munkáját végezte, és minden a jogszabályoknak megfelelően történt. Az államfő most újabb kegyelmi eljárást kezdeményezett, miközben a PiS nagyszabású tüntetést tartott csütörtök este.
Novák Katalin köztársasági elnök április 27-én végrehajtási kegyelemben részesítette a terrorcselekményekért elítélt Budaházy Györgyöt és öt társát, miután az úgynevezett „Hunnia-per” hét vádlottjának már korábban eljárási kegyelmet adott. Az államfői kegyelem kapcsán számos jogi kérdés vetődött és vetődhet fel, ezeket próbáljuk meg tisztázni dr. Szabó Zsolt Tiborral, a Szabó és Szalai Ügyvédi Iroda ügyvédjével, az ELTE-ÁJK Büntetőjogi Tanszékének megbízott oktatójával, a Doktori Iskola doktorvárományosával.
Elnöki kegyelmet adott Donald Trump 73 embernek, illetve még 70 ember büntetését semmisítette meg utolsó napján az Egyesült Államok elnökeként.
Körülbelül 100 embernek készül elnöki kegyelmet nyújtani Donald Trump holnap, az utolsó napján az Egyesült Államok elnökeként – írja a CNN.
Donald Trump leköszönő amerikai elnök újabb elítélteknek kegyelmezett meg szerdán, illetve többeknek enyhítette a büntetését. Az újonnan érintett 29 emberrel együtt az elnök az utóbbi két napban 50 elítéltnek kegyelmezett meg, vagy enyhítette a büntetését.
Donald Trump leköszön az elnöki hivatalról januárban, ezzel pedig a mentelmi jogát is elveszti. A politikus komolyan aggódik amiatt, hogy büntetőeljárások egész sorozata fog ezután a nyakába szakadni.
Feloldották a titkosítást néhány amerikai bírósági dokumentumról, melyek szerint felmerül a gyanúja annak, hogy egy meg nem nevezett lobbicsapat elnöki kegyelemhez akart jutni Donald Trumptól pénzért cserébe.
Donald Trump a napokban megosztott Twitteren egy bejegyzést, melyben Matt Gaetz republikánus képviselő azt javasolta az elnöknek, hogy adjon magának elnöki kegyelmet. Amerikai elemzők tucatja kezdte el vizsgálni, hogy ennek milyen jogi következményei lehetnek, illetve hogy egyáltalán lehetséges-e ezt kivitelezni.
Donald Trump elnöki kegyelemben részesítheti volt tanácsadóját, Michael Flynnt és több olyan segítőjét is, akiket a Robert Mueller által lefolytatott választási beavatkozási vizsgálathoz köthetően ítéltek el – értesült a CNN négy bennfentes forrás alapján.
Elnöki kegyelmet kapott Jon Ponder, egy bankrablásért elítélt háromszoros visszaeső bűnöző, aki megtért a börtönben és volt bűnözőknek segít a társadalomba való visszatérésben – írja a Daily Mail.
Sokat változott egy év alatt az elnök véleménye.
Kiderül, mekkora mozgástere maradt a magyar kormánynak.
Kurali Zoltánnal beszélgettünk.
Ismertette 2025-ös terveit és várakozásait az Államadósság Kezelő Központ.
Megjelent a Préda, a Portfolio kiberbűnögyi podcastjének negyedik epizódja.
Van még erő a kriptovalutában?